Martin (8) fikk røye på 4.8 kilo

Artur Klavins og sønnen Martin (8) har allerede gjort røyefiske til en fire-år lang tradisjon. Årets høydepunkt vil nok likevel være storrøyefangsten på 4,8 kilo. (VIDEO)

-Vi pleier å fiske røye hver vinter. Allerede 4 år som far og sønn, mens jeg har hatt tradisjonen i minst ni år, forteller Artur Klavins til Fiskeavisen. 

Røye-fascinasjonen er flerfoldig, forklarer Klavins. Den har fine farger, smaker godt til middag, og de største eksemplarer gir ordentlig fight på lett utstyr. 

Les også: Fantastisk røyefiske i Troms (Video)

-Martin ville fiske røye, derfor ordnet jeg det slik at vi fikk vært på fiskeplassen tidlig. Første napp var ca. Klokken åtte. 

Video av fangsten kan du se her: 

-Det var en god fight i ca. 5 minutter, og årets første storrøye for Martin, med sine 4.8 kilo, var landt. Sånne øyeblikk kommer han til å huske. Enda gøyere var det at det ble dokumentert på video, sier Klavins. Fisken ble tatt på Skogseidvatnet i Fusa. 

Les også: Fikk røye på over 8-kilo i Skogseidvannet

Turen var likevel ikke komplett; etter rundt 5 minutter nappet det igjen. Denne gangen var det Artur sin tur, med en storrøye på hele 5,6 kilo. De første timene landet de hele seks fisker på mellom 1,5 – 5,6 kilo. I tillegg ble det dratt opp en og annen matfisk. 

-4 fisk opp mot 1,5 kilo ble med oss hjem til middag. 

Klavins skildrer turen som en helt typisk bergensk vinterdag, muligens styrket av tilstedeværelsen i båt. Det var likevel ingenting å si noe på det gode selskapet, den gode fangsten, og opplevelsen totalt. 

-Vi var våte, men fornøyde.

Artur Klavins sin stor røye – Foto: Privat
Annonse

1 kommentar

Kommentarer er stengt.