Ny Svensk rekord på fisk tatt med stang

670 kg håkjerring Foto: Sportfiskarnas storfiskregister

Foto: Sportfiskarnas storfiskregister

Den Svenske fiskeren Max Larsson(18), har nå fått godkjent sin fangst av håkjerring. Det ble ny Svensk rekord på fisk tatt med stang.

Saken er først omtalt i Fiskejournalen.

Det var i april 18 år gamle Max fikk denne fangsten, en håkjerring med målene 405 centimeter og 670 kilo.

Det ble fisket 40 sjømil vest for Väderöarna, som er en øygruppe på den Svenske vestkysten.

-Svenske sportsfiskerekorder godkjennes normalt etter at fangsten er veid. For at håndtering av arter i denne størrelsen skal gjøres uten noen stor belastning, bruker man heller lengden på fisken. På denne måten kunne denne fisken måles på siden av båten, og samtidig krokes av for å forholdsvis upåvirket svømmet tilbake i dypet, forteller Nicka Hellenberg på Sportfiskarnas hjemmeside.

-Max forteller til Sportfiskarna, at fisken blødde ingen ting under avkroking og måling. Fisken var aktiv, med god balanse hele tiden, før den fikk svømme avgårde.

Fiskeavisen gratulerer Max med rekorden.

Det er Asgeir Alvestad som holder rekorden på håkjerring i Norge, med et eksemplar på 1,1 tonn som ble fisket i 2013.

Annonse